Materiál

japonský cedr / malajský dub / mahagon / modřín / exotické drěviny

Z čeho vyrábíme?

Zachraňujeme a pracujeme s výhradně nepoškozenými paletami bez chemického ošetření, na kterých bylo přivezeno zboží do ČR z různých koutů celého světa. U nás přesně víme, kde byly palety vyrobeny a co přivezly, mámé tak jistotu, že pracujeme jen z nezávadnými dřevinami. Najdete u nás dřeviny z Japonska, Malajsie, Afriky, ale i jiných částí světa. Říká vám něco japonský cedr, malajský dub, africký mahagon, ovangkol, merbau, teak, abachi, nebo třeba meranti? Všechny tyto dřeva se u nás proměnlivě objevují. Zaměřujeme se na čistý UPCYCLING, jehož cílem je přeměna a záchrana  nevyužitých produktů na produkty s vyšší užitnou hou. Zachraňujeme jednocestné palety ze zajímavých dřevin, které nemají další využití a končily by ve spalovnách. Nemáme stálého dodavatele a tak je naše zásoba značně proodnotměnlivá a občas se setkáváme s dřevinami, které jsme nikdy předtím v ČR neviděli. Přesto se snažíme držet si základní portfolio dřevin jako japonský cedr, japonský modřín, malajský dub a mix tvrdých dřevin převážně z Afriky a Asie. Každá dřevina má svůj vlastní charakter, vůni, krásu a hodí se na něco jiného. Pojďme se podívat na jednotlivé dřeviny podrobněji.

.

.


JAPONSKÝ CEDRJaponský cedr, rozdíl mezi přírodním a naolejovaným povrchem

Též japonský sugi, odborně Cryptomeria japonica z rodiny cypřiše. Roste po celém Japonsku, kde je odedávna považován za luxusní materiál. Cedrové dřevo se užívalo ke stavbě paláců, svatyní, chrámů a také v loďařství, neméně důležitý byl pro výrobu nejkvalitnějšího saké. Pro své dezinfekční vlastnosti měli v minulosti v každé japonské domácnosti nádoby na mléko právě z cedru. Dřevo je sice měkké ale zato pevné a pružné, vhodné na nábytek do interiérů, ale vyžaduje pozorného majitele. Pro svou vůni je oblíbené pro výrobu postelí a skříní, dokonce odpuzuje moly. Jeho odolnost vůči povětrnostním podmínkám využívají Japonci i pro fasády a střechy, opalovanou technikou SHOU SUGI BAN prodlužují životnost fasád domů na víc než 70 let. Jeho pestrobarevnému přírodnímu složení dominují růžové tóny. Po ošetření směsí olejů a vosků se všechny tóny prohloubí a krásně zvýrazní  >>>

Japonský cedr je ceněn pro svou odolnost vůči vlhkosti i vodě, hnilobě a napadení škůdci, krásnou a výraznou kresbu růžových tónů od světlého okru až k ebenově hnědé. V neposlední řadě je také jeho příjemná vůně, ceněná v aroma-terapii (jako antidepresivum, dezinfekce, repelent i k uvolnění dýchacích cest).

Ukázky námi realizovaného interiéru z japonského cedru : obývací pokoj, firemní relax zóna

.

.

.


MALAJSKÝ DUBMalajský dub neboli hevea, rozdíl mezi přírodním a naolejovaným povrchem

Tento název vznikl díky úzké podobě dospělého dřeva s dubem. Také se můžete setkat s obchodním názvem hevea, v anglicky mluvících zemích ekowood nebo původním názvem kaučukovník. Rostlina v mládí vytváří latexové mléko, které se používá k výrobě přírodního latexu. Toto dřevo se označuje taky jako „environmentally friendly“ protože už splnilo svůj úkol v dodání latexu, a plantáže jsou dále obnovovány.

Jak již bylo zmíněno vlastnosti se velice podobají klasickému dubu s tím rozdílem že v určitých vlastnostech ho i předčí. Malajský dub je o něco málo tvrdší a pružnější, nehledě na jeho netradiční vzhled a strukturu. Má také větší odolnost proti vodě. Jeho typická barva je velice světlá, až krémová. Po ošetření směsí olejů a vosků získává tmavší, sytější barvu. Díky olejům zežloutnou póry a výrazně ztmavnou suky a všelijaké členitosti, dřevo je pak medově-zlatavé.  >>>

Mezi jeho hlavní výhody patří vysoká odolnost vůči plísním a houbám, krásná kresba s množstvím „mapiček a ekologičnost: trvale obnovitelný zdroj materiálu, nepřetržitě pěstovaný na plantážích.

Ukázky námi realizovaného interiéru z malajského dubu: bistro, kuchyň

.


MODŘÍN JAPONSKÝmodřín japosnký, rozdíl mezi přírodním a naolejovaným povrchem

Tuto exotickou variantu modřínu opadavého můžete nalézt i v evropských lesích a parcích. Poznáte ho hlavně díky modravějšímu zbarvení jehlic. Pro kvalitní dřevo a rychlý růst se hojně využívá v Japonsku ve stavebnictví a je to architektonicky velice cenná dřevina. Dřevo je řazeno mezi měkké dřeviny, přesto je tvrdší než smrk, nebo borovice, je velice pevné a trvanlivé. Disponuje také větší odolností než klasické používané jehličnany. Jeho jednobarevný vzhled vytváří ve větších plochách kompaktní vjem. Jeho dřevo je typické velkým počtem pevně zarostlých malých suků. Pokud neholdujete pestrobarevným dřevům a máte rádi více unifikovaný vzhled, je pro vás japonský modřín skvělá volba. Po naolejování získá tmavší žlutohnědý někdy až okrový nádech s výraznější kresbou letokruhů . U nás jej často používáme na tvorbu kuchyňských dvířek, ale také je vhodný do exteriéru. >>>

Ukázky námi realizovaného interiéru z japonského modřínu: kuchyň, obchod 

 .

.


MIX exotických dřevin z paletTVRDÉ EXOTICKÉ DŘEVINY

 Mezi nejčastější exotické dřeviny z Afriky, Asie a Jižní Ameriky u nás najdete různé druhy mahagonu, meranti, merbau, abachi, ipe nebo třeba teak a ovangkol. Mahagony mají dřevo měnivě lesklé – co je moc krásné – s intenzivním červenohnědým zabarvením a pruhy na radiálním řezu s dobře viditelnými póry, stejnoměrné struktury, dobře a čistě obrobitelné, s vysokým obsahem tříslovin, jsou proto dost trvanlivé.
Použitelnost mahagonů je všestranná. Mahagon je známý jako materiál pro výrobu luxusního nábytku, podlah, nebo obložení. Dřevo mahagonu je voděodolné a proto bylo v minulosti používáno na stavbu lodí. Díky jeho tvrdosti a akustickým vlastnostem se používá také na výrobu korpusů elektrických kytar (zejména typu Les Paul). Také ovangkol je velice zvučný a používá se jako alternativa k palisandru a jiným drahým zvučným dřevinám.

Mezinárodní organizace BGCI, která sdružuje botanické zahrady po celém světě uvádí že v dnešní době máme něco přes 60 000 druhů stromů. V kombinaci s faktem, že dřevo jednoho druhu rostoucího na jiném místě v jiných podmínkách může v řezu vypadat zcela odlišně. Ba dokonce i dřevo z jednoho určitého stromu vypadá v každé své části jinak a vykazuje odlišné vlastnosti (kmen/větev, kořen/koruna, nádory, ..) Je tedy velice obtížné přiřazovat názvy jednotlivým dřevům z celého světa a proto s nimi pracujeme většinu času jako z mixem tvrdých exotických dřevin.

Mix tvrdých exotických dřevin doporučujeme na knihovny, stoly pro kuchyň i zahradu, dále různé druhy obložení a v neposlední řadě také vyrábíme tácy a prkénka. Získáte tak zcela jedinečný kousek nábytku a nebo celkový výraz interiéru.

Ukázky námi realizovaného interiéru z mixu exotických dřevin: kuchyň, obchod

.

IPE exotické dřevo z palet, bedýnková stěna na míru

.


.

Zjistěte také jak poznáte že je paleta >> zdravotně nezávadná << nebo jak povrchově >> ošetřujeme dřevo <<