Materiál

japonský cedr / mahagon / pinie / exotické drěviny


NAŠE PALETY Z EXOTICKÝCH DŘEVIN

Recyklujeme výhradně nepoškozené palety bez chemického ošetření, které přivezly zboží do ČR. Specializujeme se na vyhledávání nepoškozených palet z kvalitních dřevin jako jsou mahagon, meranti, ovangol, merbau, teak, abachi a japonský cedr a modřín, z Asie k nám přichází několik zajímavých dřevin, třeba i malajský dub.

Palety recyklujeme a proto je naše zásoba proměnlivá.
Máme oblíbené dřeviny, které jsou výborné na nábytek do interiéru i exteriéru:

Mahagon.
Mahagony mají dřevo s intenzivním červenohnědým zabarvením a pruhy na radiálním řezu s dobře viditelnými póry, měnivě lesklé, stejnoměrné struktury, dobře a čistě obrobitelné, s vysokým obsahem tříslovin, jsou proto dost trvanlivé.
Použitelnost mahagonů je všestranná. Mahagon je známý jako materiál pro výrobu luxusního nábytku, podlah, často se však užívá jenom ve formě dýhového potahu (vyleštěné červenohnědé dřevo se krásně leskne) jako levnější alternativy masivu.

Dřevo mahagonu je voděodolné a proto bylo v minulosti používáno na stavbu lodí. Díky jeho tvrdosti a akustickým vlastnostem se používá také na výrobu korpusů elektrických kytar (zejména typu Les Paul).

My jej máme rádi na knihovny, stoly pro kuchyň i zahradu, nebo v mixu s dalšími tvrdými dřevinami kde vynikne jeho barevnost.

Japonský cedr – japonsky SUGI.

Paleta Japonský cedr 2016
Odborně Cryptomeria japonica nebo-li japanese cedar je z rodiny cypřiše. Roste po celém Japonsku, kde je odedávna považován za luxusní materiál. Cedrové dřevo se užívalo ke stavbě paláců, svatyní, chrámů a také v loďařství, neméně důležitý byl pro výrobu nejkvalitnějšího saké. Pro své dezinfekční vlastnosti měli v minulosti v každé japonské domácnosti nádoby na mléko právě z cedru. Je to měkké dřevo vhodné na nábytek do interiérů, ale vyžaduje pozorného majitele. Pro svou vůni je oblíbené pro výrobu postelí a skříní, dokonce odpuzuje moly. Jeho odolnost vůči povětrnostním podmínkám využívají Japonci i pro fasády a střechy, opalovanou technikou SUGI BAN prodlužují životnost fasád domů na víc než 70 let.

Japonský cedr je ceněn pro své vlastnosti:

  • odolnost vůči vlhkosti i vodě, hnilobě a napadení škůdci
  • krásná a výrazná kresba růžových tónů od světlého okru až k ebenově hnědé
  • příjemná vůně, ceněná v aromaterapii (jako antidepresivum, dezinfekce, repelent i k uvolnění dýchacích cest)

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Naše produkty ošetřujeme přírodními vosky a oleji ve snaze zachovat krásnou kresbu a vůni dřeva. Do náročnějších podmínek v kuchyni a exteriéru používáme speciální směsi olejů, které dřevo ochrání před nepříznivými vlivy. Jsou dřeviny na které není nezbytné aplikovat povrchovou úpravu např. japonský cedr nebo některé typy extrémně tvrdých exotických dřevin. Pokud Váš interiér realizujeme z nich, náš truhlář Vám o všem popovídá.

Povrchy Vašeho domova se dají přirovnat k další ochranné slupce, ve které trávíme velkou část našich životů. Stejně jako kůže či oblečení, i tato vrstva potřebuje „dýchat“ a neměla by obsahovat škodlivé látky, látky s negativním vlivem na organismy.

Proto jsme vybrali pro povrchovou úpravu oleje Biofa. Jsou 100% přírodní a tedy naprosto biologicky a hygienicky nezávadné. Zároveň nám je blízká jejich filozofie odpovědné a svobodné firmy s tradicí z Německa.

Oleje z přírodních surovin dovolí dřevu „dýchat“ – jsou difúzní (mají otevřené póry), díky čemuž se přirozeně redukuje kondenzace vodních par, která má často na svědomí vznik plísní. Přírodní oleje Biofa nejsou „jen“ zdravou alternativou konvenčních produktů, mají i vhodné technické vlastnosti, zvyšují odolnost dřeva a hlavně pomáhají vytvořit příjemné klima u Vás doma. Na rozdíl od lesklé lakované plochy jsou na olejovaném povrchu daleko méně vidět drobná poškození, které pak lze i  snadno opravit. Existuje mnoho důvodů, proč se olejované povrchy velmi často volí i do komerčních, vysoce zatěžovaných prostor.

  • nejsou vyrobeny z ropných derivátů (konvenční barvy používají jako plniva PVC, syntetické oleje nebo syntetické pryskyřice)
  • jsou vyrobeny z obnovitelných surovin (rostlinných produktů – oleje, pryskyřice, vosky) nebo minerálních surovin z přírodních nalezišť (křída, křemenný písek, slída, křemen, mramorový prášek)
  • jsou zdravotně nezávadné (neobsahují aromatické uhlovodíky, dioxiny, formaldehyd, trichloretylen a další zdraví škodlivé látky)

Jak ošetřovat dřevo? Nejdřív očistěte dřevo hadříkem na prach (nejvhodnější jsou ty z přírodních materiálů, umělá vlákna mohou poškrábat povrch nebo nerovnoměrně rozetřít ošetřující přípravky), následně aplikujte čistící nebo ošetřující prostředek určený na dřevo. Ten kápnete na hadřík, nikdy ne přímo na dřevo, a postupujte dle doporučení výrobce.

Na co si dát pozor? Dřevo je materiál pórovitý a proto citlivý na náhlé změny teploty a vlhkosti svého okolí.  Dřevěný nábytek chráníme před nadměrným a dlouhodobým působením slunečního světla. Je třeba jej umístit na rovný podklad  dále od vytápěcích a zvlhčovacích zařízení (min. 50 cm). Je přirozené, že dřevo používané v nepříznivých podmínkách se může deformovat a praskat. Je to znamení, že klima v naší domácnosti není vhodné pro dřevo ani pro nás.

Dřevěný nábytek z palet ošetřovaný odpovídajícím způsobem bude po dlouhá léta těšit svého majitele nebo i další generace.  Protože povrch dřevěného nábytku upravujeme  tradičním, přirozeným způsobem a to olejováním nebo voskováním, je třeba se vyvarovat bezprostředního kontaktu s horkým nádobím a kosmetickými výrobky. U psacích desek si dávejte pozor na psaní na první papír položený přímo na desce, otisk písma se může označit do desky.

ZNAČENÍ PALET
Všechny průmyslově vyráběné palety na převážení zboží jsou opatřeny vypalovanými znaky:

HT = dřevo ošetřené tepelnou úpravou. Paleta však není rezistentní vůči choroboplodným zárodkům, se kterými se může setkat při převážení například potravin a dalších lehce kontaminovatelných látek.

MB = paleta ošetřená methylbromidem. Ošetření se opakuje každé 2 roky, takto je paleta dostatečně chráněna vůči mikroorganizmům. Methylbromid je od roku 2005 pro jeho toxicitu zakázáno užívat mimo paletový průmysl. V Evropě se takto ošetřené palety nevyrábí, ale přichází zde z Indie, proto je potřeba pořád palety kontrolovat.  Tyto palety výrazně nedoporučujeme mít v interiéru nebo v zahrádce, nikdy jako kompostér. Methylbromid je prchavý a jedovatý.

Chcete-li mít doma nábytek z palet, ptejte se i na to, co bylo na paletách převáženo.

  • exoticke dreviny portfolio_paletky