Udržitelné a ekologické interiéry na míru IMG 4187 scaled

Jaké palety jsou vhodné na výrobu?

Existuje nepřeberné množství palet. Člověk by se divil, na čem všem k nám přichází zboží. Mnohdy můžeme nalézt pár prkýnek smontovaných dohromady, leč z velice zajímavých dřevin. Nebo najdeme paletu, která přesně odpovídá našim záměrům, ale jak poznáme čím vším si dřevo prošlo? Nejlepší způsob je orientovat se podle značek na paletách. Pokud žádnou značku nevidíte, raději si takovou paletu domu neberte.

ZNAČENÍ PALET

Všechny průmyslově vyráběné palety na převážení zboží jsou opatřeny vypalovanými znaky:

HT = dřevo ošetřené tepelnou úpravou. Paleta však není rezistentní vůči choroboplodným zárodkům, se kterými se může setkat při převážení například potravin a dalších lehce kontaminovatelných látek.

MB = paleta ošetřená methylbromidem. Ošetření se opakuje každé 2 roky. Takto je paleta dostatečně chráněna vůči mikroorganizmům. Methylbromid je od roku 2005 pro jeho toxicitu zakázán užívat mimo paletový průmysl. V Evropě se takto ošetřené palety nevyrábí, ale přichází například z Indie, proto je potřeba pořád palety kontrolovat.  Tyto palety výrazně nedoporučujeme mít v interiéru nebo v zahrádce, nikdy jako kompostér. Methylbromid je prchavý a jedovatý.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru HT označení palet 300x199 1
Udržitelné a ekologické interiéry na míru MB označení palet 300x200 1

Chcete-li mít doma nábytek z palet, ptejte se i na to, co bylo na paletách převáženo.

Proč ne europalety?

Na závěr bychom rádi zdůraznili, že upcyklace palet se netýká europalet (EUR, EPAL), neboť se nejedná o nepotřebné produkty. Všechny standardizované palety a v Evropě zejména europalety mají skvělý systém oprav, výkupů, směn apod. V Paletkách pracujeme s jednocestnými a nepotřebnými kousky, které by jinak končily ve spalovnách, z nichž se zaměřujeme na zajímavé nevšední dřeviny.