Udržitelné a ekologické interiéry na míru 2022 Preklizkova kuchyne WEB 1

Překližka v interiéru

Kde použít, kde se ji vyvrovat a jaký design zvolit?

Používání překližkového materiálu v interiéru se stává čím dá tím větším trendem. Proč tomu tak je? Jaké jsou benefity používání? Kde je použití překližky vhodné a kde naopak nevhodné? Jaké jsou možnosti povrchových úprav? A jak je to s udržitelností a ekologičností tohoto materiálu? To vše se dočtete v tomto článku. A pro ty kteří nevědí co je to překližka. Velice zjednodušeně se jedná o 3 a více vrstvou kompozici tenkých křížem lepených vrstev dřevěné dýhy nejčastěji z břízy, borovice či topolu.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru 2022 8 Interier Prochazkovi LR 2
Udržitelné a ekologické interiéry na míru Stůl překližka dýha DUB LR WEB 3

Výhody a nevýhody

Dřevěná překližka vyniká před ostatními dřevěnými materiály pro svou houževnatost, vysokou pevnost, odolnost a to vše při realitvně nízké (objemové) hmotnosti. Z těchto důvodů se hodí zejména tam kde je třeba vysoké kontrukční pevnosti a odolnosti. Lepením vrstev se zaručí teplotní a vlhkostní stálost (nepřeberná výhoda oproti masivnímu dřevu). Díky faktu že se jedná o pravé dřevo je také nedocelně udržitelným materiálem. V případě poškrábání, či jiného narušení povrchu se dá jednoduše renovovat. Existuje celá řada dřev, které se na výrobu překližky používají, či kombinují povrchově jako dýha a také mezivrstvý materiál, kterým se sdpojují. To také určuje jejich použití.

Nevýhodou může být snad jen její současná vyšší cena či některé může odradit vizuálně výrazná hrana, která ale naopak může při správné kompozici a provedení.

Běžné druhy překližek jako březová a borovicová se hodí perfektně na korpusy, čílka a plošné materiály, které nevyžadují zvýšenou odolnost proti fyzickému poškození (kuchyňská linka). V Atelier Paletky používáme překližku primárně pro dětské pokojíky, kuchyně, skříně a knihovny, ale i další kusy nábytku. Mrkněte se do galerie realizací a produktů na míru.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru Dětský pokoj OTAKAR LR 18
Udržitelné a ekologické interiéry na míru Předsíň GENKAN LR WEB 2
Udržitelné a ekologické interiéry na míru 2021 Knihovna REMINISCENCE LR 6

Překližka v kuchyni

Něco o výhodách a nevýhodách v kuchyni a celkového designu. Jaké obavy lidé mají před a jaké jsou oprávněné?

Udržitelné a ekologické interiéry na míru Kuchyně BAREVNÁ PŘEKLIŽKA LR web 2
Udržitelné a ekologické interiéry na míru 2021 Kuchyne REMINISCENCE LR 12
Udržitelné a ekologické interiéry na míru 2022 8 Interier Prochazkovi LR 14

Design a povrchové možnosti překližky

Moderní, minimalistický až industriální charaker. Možnosti barevné povrchové úpravy, dýhy, ale třeba i skládání vzorů.

Udržitelnost, ekologie a zdravotní nezávadnost překližky

Možná často slýcháte termíny jako udržitelná či ekologická překližka a říkáte si v čem tkví podstata. Odpověd je vcelku jednoduchá; fakt že se jedná o téměř 100% dřevo s dlouhou dobou životností, dá se jednoduše brousit, renovovat, či repasovat. Samotný materiál pochází čistě z přírodních zdrojů a vydrží až stovky let. Ačkoliv je překližka nejčastěji lepená formaldehydovými lepidly, koluje moho fám o její toxicitě a dzravotní závadnosti. Opak je ale pravdou, z překližky vyráběné dle norem EU se neodpařuje nic toxického. V Atelieru Paletky používáme běžně dvě normy dřevěných překližek, truhlářskou a voděodolnou, které obě spadají do emisní třídy E1 (≤ 0,124 mg formaldehydu/m³ minimální přípustná norma, nejnižší únik škodlivin označený legislativně jako “bez škodlivin”). Další velkou výhodou překližky v oblasti udržitelnosti je možnost využití i těch nejmenších odřezků z výroby, můžeme nazvat upcyklací.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru Hodiny KOIVU tauben
Udržitelné a ekologické interiéry na míru Stolicky renovace vzor preklizka 5 LR
Udržitelné a ekologické interiéry na míru Drevene velke uchytky LR