Udržitelné a ekologické interiéry na míru 2022 Preklizkova kuchyne WEB 1

Překližka v interiéru

Kde použít, kde se ji vyvArovat a jaký design zvolit?

Používání překližkového materiálu v interiéru se stává čím dá tím větším trendem. Proč tomu tak je? Jaké jsou benefity používání? Kde je použití překližky vhodné a kde naopak nevhodné? Jaké jsou možnosti povrchových úprav? A jak je to s udržitelností a ekologičností tohoto materiálu? To vše se dočtete v tomto článku. A pro ty kteří nevědí co je to překližka. Velice zjednodušeně se jedná o 3 a více vrstvou kompozici tenkých křížem lepených vrstev dřevěné dýhy nejčastěji z břízy, borovice či topolu.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru 2022 8 Interier Prochazkovi LR 2
Udržitelné a ekologické interiéry na míru Stůl překližka dýha DUB LR WEB 3

Výhody a nevýhody

Dřevěná překližka vyniká před ostatními dřevěnými materiály pro svou houževnatost, vysokou pevnost, pružnost, odolnost a to vše při relativně nízké (objemové) hmotnosti. Z těchto důvodů se hodí zejména tam kde je třeba vysoké konstrukční pevnosti a odolnosti. Lepením vrstev se zaručí teplotní a vlhkostní stálost (nepřeberná výhoda oproti masivnímu dřevu). Díky faktu že se jedná o pravé dřevo je také udržitelným materiálem. V případě poškrábání, či jiného narušení povrchu se dá jednoduše renovovat. Existuje celá řada dřev, které se na výrobu překližky používají, či kombinují povrchově jako dýha a také mezivrstvý materiál, kterým se spojují. To také určuje jejich použití.

Nevýhodou může být snad jen její současná vyšší cena či některé může odradit vizuálně výrazná hrana. Ta je naopak  jinými velmi oblíbená pro svoji estetičnost a ještě ji zvýrazňují různé frézované úchyty nebo zaoblené hrany.

Běžné druhy překližek jako březová a borovicová se hodí perfektně na korpusy, čílka a plošné materiály. V Atelieru Paletky používáme překližku primárně pro dětské pokojíky, kuchyně, předsíně, ale i další kusy nábytku jako stoly a komody. Mrkněte se do galerie realizacíproduktů na míru.

Překližka v kuchyni

Přejete si do kuchyně vnést barvy, nebo naopak jemnost březové dýhy? Olejování barvenými pigmenty je velmi výhodné. Důležité je, že neobsahuje žádné rozpouštedla, je dermatologicky testované a dokonce když olej natíráte lehce rozpouští jiné skvrny, které se zdály být do dřeva zapuštěné. Samozřejmě, jako dřevěný materiál, ani překližka nemůže zůstat ve vodě, nebo vodní stékance a také pára ji může pomalu ale jistě poškodit. Případné flíčky od vodního kamene, vyzmizíkujete opakovaným olejovým náterěm. Zhrubení dýhy od páry lze zbrousit. Pro obnovu její krásy není potřeba profesionála, zvládnete to díky mini čistící sadě s olejem zn. Biofa samy.

Design a povrchové možnosti překližky

Překližka je univerzálním materiálem, který otevírá bezpočet možností v designu. Bez ohledu na to, zda preferujete moderní, minimalistický nebo industriální styl, překližka vám umožní dosáhnout požadovaného charakteru. S povrchovými úpravami, dýhamiskládáním vzorů lze vytvořit ohromující efekty a jedinečné vzhledy. Fantazii se meze nekladou, a proto si můžete vybrat z různých barevných odstínů, materiálových kombinací a technik, jako je lepení, dýhování, nebo třeba frezování. Představte si možnosti, které vám překližka nabízí a objevte svět kreativity a originality.

[dica_divi_carousel show_items_desktop=“6″ show_items_tablet=“4″ show_items_mobile=“3″ transition_duration=“1500″ loop=“on“ autoplay=“on“ arrow_nav=“on“ advanced_effect=“1″ arrow_nav_color=“#000000″ arrow_bg_color=“rgba(0,0,0,0)“ arrow_position=“middle-outside“ use_prev_icon=“on“ prev_icon=“%%19%%“ use_next_icon=“on“ next_icon=“%%20%%“ _builder_version=“4.18.0″ border_radii_image=“on|1px|1px|1px|1px“ global_colors_info=“{}“ transform_styles__hover_enabled=“on|hover“ transform_scale__hover_enabled=“on|hover“ transform_translate__hover_enabled=“on|desktop“ transform_rotate__hover_enabled=“on|desktop“ transform_skew__hover_enabled=“on|desktop“ transform_origin__hover_enabled=“on|desktop“][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Borovicová-překližka-šedý-pigment.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Březová-překližka-modrý-pigment-NCS-S-5030-B.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Březová-překližka-přírodní-olej.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Březová-překližka-bělená.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Březová-překližka-STRIP.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Březová-překližka-MICHAEL.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Březová-překližka-CHEVRON.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Překližka-dub-dýha.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Borovicová-překližka-přírodní-olej.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][dica_divi_carouselitem button_url_new_window=“1″ image=“https://www.paletky.cz/wp-content/uploads/2021/05/Borovicová-překližka-světle-modrý-pigment.jpg“ _builder_version=“4.18.0″ global_colors_info=“{}“][/dica_divi_carouselitem][/dica_divi_carousel]

Udržitelnost, ekologie a zdravotní nezávadnost překližky

Možná často slýcháte termíny jako udržitelná či ekologická překližka a říkáte si v čem tkví podstata. Odpověd je vcelku jednoduchá; fakt že se jedná o téměř 100% dřevo s dlouhou dobou životností, dá se jednoduše brousit, renovovat, či repasovat. Samotný materiál pochází čistě z přírodních zdrojů a vydrží až stovky let. V našem přístupu ke dřevu usilujeme o předcházení vzniku odpadu a tak využíváme odřezky z překližky pro tvorbu malých produktů díky čemu také překližka zapadá do světa cirkulární ekonomiky.