Barevné tónování dřeva

Jak dřevo šetrně barvíme?

Obarvit dřevo u nás v Paletkách není problém. Možná si říkáte, že obarvením dřevo zkazíme a ubereme mu na estetické hodnotě, jenže opak je mnohdy pravdou! Používáme výhradně pigmentované směsi olejů a pryskyřic značky BIOFA. Barevný olejový nátěr nezakryje celý povrch jednolitě a nevytvoří fádní zabarvení. Pigmentový nátěr se chová stejně jako olej. Napouští se do pórů dřeva a dá vyniknout krásné kresbě. To mnohdy vytváří velice zajímavý a netradiční vzhled, kterého se ani jinak dosáhnout nedá. Možností odstínů je mnoho. Od klasické bílé přes všelijaké netradiční barvy až po temně černou. Ne všechny pigmentové oleje se hodí na všechny typy dřeva. Proto čtěte dále >>

Udržitelné a ekologické interiéry na míru CEDR barevný 1

JAPONSKÝ CEDR

Japonský cedr má výraznou strukturu a po aplikaci obyčejného oleje se zvýrazní jeho struktura a objeví se nové odstíny barev. Od žluté přes růžovou až po temně hnědou. Po aplikaci pigmentového oleje se tyto odlišné barvy shluknou do více kompaktního odstínu a vyniknou drobnější struktury jako suky, přechody mezi léty a další nerovnoměrnosti. Každý pigmentový olej navíc můžete rozložit do více tonů, intenzity zabarvení a zároveň každý se chová odlišně. Například po aplikaci BÍLÉHO oleje se cedru ubere barevnosti, přejde do odstínů bílé a zvýrazní tmavá léta. Naproti tomu při aplikaci tmavého oleje, třeba WENGE, bude výsledek opačný. To je způsobeno odlišnou nasákavostí jednotlivých struktur dřeva, které působí odlišně kontrastně se zbytkem. Odstínů máme oprvadu mnoho. Zde například výrazný tyrkysový pigmentový olej.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru HEVEA barevná 1

MALAJSKÝ DUB

Malajský dub v mládí obsahuje velké množství kaučuku, které putuje napříč celým stromem v drobných pórech. Ty dřevu zůstávají napořád a jsou to právě ony, kdo o sobě dá nejvíce ve struktuře dřeva vědět. Po aplikaci klasického olejového nátěru se tyto póry zvýrazní a díky lněné složce dostane dřevo výrazně žlutý nádech. Mnoho lidí si vybírá malajský dub právě pro jeho světle bílou barvu a decentní strukturu. Jenže jak ošetřit dřevo přírodním olejem a zachovat jeho barevnost a odstín? Řešením je aplikace menšího množství BÍLÉHO pigmentového oleje, který zaplní póry bílou barvou a vytvoří první vrstvu na kterou lze aplikovat ochranný olej bez změny zabarvení. Další možností je pomocí OKROVĚ-HNĚDÉHO pigmentu sladit barvu dřeva s barevností pórů. Nebo vytvořit zcela nový odstín jako třeba ORANŽOVĚ-HNĚDÝ či ŠEDÝ. Možností barev u malajského dubu je opravdu mnoho.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru MODŘÍN barevný 1

MODŘÍN JAPONSKÝ

Japonský modřín se dá krásně probarvit snad všemi dostupnými pigmentovými oleji. Modřín se probarvuje velice podobně jako cedr s tím rozdílem, že ve velkých plochách působí více celistvě a jednolitě. Zde ukázka barev KŘEMEN, OŘECH, ČERNÁ, MAKORE.

Naší Paletkovou specialitou při které využíváme pigmentové oleje je také PATINOVANÝ MODŘÍN. Technika při které modřín získá drsný a oprýskaný vzhled, leč je velice hladký a rovný na omak.

OPALOVÁNÍ

Tím možnosti barvení dřeva u nás nekončí! Další naši oblíbenou technikou je SHOU SUGI BAN neboli opalovaný japonský cedr. Jedná se o starou japonskou techniku konzervování dřeva. Díky ní se opálený povrch nebarví, výborně odolává venkovnímu počasí, houbám a mikrobům. Dle starých japonských tradic je také opalované dřevo více odolné proti vzplanutí a uchovává si svůj atypický vzhled po dlouhá léta bez nutnosti obnovování. Trvanlivost takovéto povrchové úpravy se udává od 40 do 80 let. Tuto metodu si velice oblíbili čeští architekti na fasády domů, ale také světoví designéři na produkty všeho druhu. Tyto techniky se také dají posouvat dále a vymýšlet nové variace U nás vždy najdete něco navíc.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru SHOU SUGI BANfull

Kombinace opalování a pigmentového oleje

Udržitelné a ekologické interiéry na míru Opalovaný cedr tyrkys olej 4LQ2