Materiál z palet

Aneb z čeho vyrábíme a jaké dřeviny u nás najdete?

Zachraňujeme a pracujeme s výhradně nepoškozenými paletami bez chemického ošetření, na kterých bylo přivezeno zboží do ČR z různých koutů celého světa. U nás přesně víme, kde byly palety vyrobeny a co přivezly. Máme tak jistotu, že pracujeme jen s nezávadnými dřevinami. Najdete u nás dřeviny z Japonska, Malajsie, Afriky, ale i jiných částí světa. Říká vám něco japonský cedr, malajský dub, africký mahagon, ovangkol, merbau, teak, abachi nebo třeba meranti? Všechna tato dřeva se u nás proměnlivě objevují. Zaměřujeme se na čistý UPCYCLING, jehož cílem je přeměna a záchrana nevyužitých produktů na produkty s vyšší užitnou hodnotou. Zachraňujeme jednocestné palety ze zajímavých dřevin, které nemají další využití a končily by ve spalovnách. Nemáme stálého dodavatele, tudíž je naše zásoba značně proměnlivá a občas se setkáváme s dřevinami, které jsme nikdy předtím v ČR neviděli. Přesto se snažíme držet si základní portfolio dřevin jako japonský cedr, japonský modřín, malajský dub a mix tvrdých dřevin převážně z Afriky a Asie. Každá dřevina má svůj vlastní charakter, vůni, krásu a hodí se na něco jiného. Pojďme se podívat na jednotlivé dřeviny podrobněji.

JAPONSKÝ CEDR

Též japonský sugi, odborně Cryptomeria japonica z rodiny cypřiše. Roste po celém Japonsku, kde je odedávna považován za luxusní materiál. Cedrové dřevo se užívalo ke stavbě paláců, svatyní, chrámů a také v loďařství. Neméně důležitý byl pro výrobu nejkvalitnějšího saké. Pro své dezinfekční vlastnosti měli v minulosti v každé japonské domácnosti nádoby na mléko právě z cedru. Dřevo je sice měkké, ale zato pevné a pružné, vhodné na nábytek do interiérů, ale vyžaduje pozorného majitele. Pro svou vůni je oblíbené pro výrobu postelí a skříní. Dokonce odpuzuje moly. Jeho odolnost vůči povětrnostním podmínkám využívají Japonci i pro fasády a střechy. Opalovanou technikou SHOU SUGI BAN prodlužují životnost fasád domů na víc než 70 let. Jeho pestrobarevnému přírodnímu složení dominují růžové tóny. Po ošetření směsí olejů a vosků se všechny tóny prohloubí a krásně zvýrazní  >>>

Japonský cedr je ceněn pro svou odolnost vůči vlhkosti i vodě, hnilobě, napadení škůdci a krásnou výraznou kresbu růžových tónů od světlého okru až k ebenově hnědé. V neposlední řadě je také jeho příjemná vůně ceněná v aromaterapii (jako antidepresivum, dezinfekce, repelent i k uvolnění dýchacích cest).

Ukázky námi realizovaných projektů z japonského cedru : obývací pokoj, ložnice, bar

Udržitelné a ekologické interiéry na míru CEDR 1

MALAJSKÝ DUB

Tento název vznikl díky úzké podobě dospělého dřeva s dubem. Také se můžete setkat s obchodním názvem hevea, v anglicky mluvících zemích ekowood, nebo původním názvem kaučukovník. Rostlina v mládí vytváří latexové mléko, které se používá k výrobě přírodního latexu. Toto dřevo se označuje taky jako „environmentally friendly“ protože už splnilo svůj úkol v dodání latexu a plantáže jsou dále obnovovány.

Jak již bylo zmíněno, vlastnosti se velice podobají klasickému dubu s tím rozdílem, že v určitých vlastnostech ho i předčí. Malajský dub je o něco málo tvrdší a pružnější, nehledě na jeho netradiční vzhled a strukturu. Má také větší odolnost proti vodě. Jeho typická barva je velice světlá až krémová. Po ošetření směsí olejů a vosků získává tmavší sytější barvu. Díky olejům zežloutnou póry a výrazně ztmavnou suky a všelijaké členitosti. Dřevo je pak medově zlatavé.  >>>

Mezi jeho hlavní výhody patří vysoká odolnost vůči plísním a houbám, krásná kresba s množstvím „mapiček“ a ekologičnost. Trvale obnovitelný zdroj materiálu, nepřetržitě pěstovaný na plantážích.

Ukázky námi realizovaného interiéru z malajského dubu: bistro, kuchyň

Udržitelné a ekologické interiéry na míru HEVEA 1

MODŘÍN JAPONSKÝ

Tuto exotickou variantu modřínu opadavého můžete nalézt i v evropských lesích a parcích. Poznáte ho hlavně díky modravějšímu zbarvení jehlic. Pro kvalitní dřevo a rychlý růst se hojně využívá v Japonsku ve stavebnictví a je to architektonicky velice cenná dřevina. Dřevo je řazeno mezi měkké dřeviny. Přesto je tvrdší než smrk nebo borovice a je velice pevné a trvanlivé. Disponuje také větší odolností než klasicky používané jehličnany. Jeho jednobarevný vzhled vytváří ve větších plochách kompaktní vjem. Jeho dřevo je typické velkým počtem pevně zarostlých malých suků. Pokud neholdujete pestrobarevným dřevům a máte rádi více unifikovaný vzhled, je pro vás japonský modřín skvělá volba. Po naolejování získá tmavší žlutohnědý někdy až okrový nádech s výraznější kresbou letokruhů . U nás jej často používáme na tvorbu kuchyňských dvířek, ale je vhodný také do exteriéru. >>>

Ukázky námi realizovaného interiéru z japonského modřínu: kuchyň, obchod 

Udržitelné a ekologické interiéry na míru MODŘÍN 1
Udržitelné a ekologické interiéry na míru MATERIAL mix

TVRDÉ EXOTICKÉ DŘEVINY

Mezi nejčastější exotické dřeviny z Afriky, Asie a Jižní Ameriky u nás najdete různé druhy mahagonu, meranti, merbau, abachi, ipe nebo třeba teak a ovangkol. Mahagony mají dřevo měnivě lesklé s intenzivním červenohnědým zabarvením, pruhy na radiálním řezu s dobře viditelnými póry a stejnoměrné struktury. Jsou dobře a čistě obrobitelné s vysokým obsahem tříslovin, a proto dost trvanlivé.
Použitelnost mahagonů je všestranná. Mahagon je známý jako materiál pro výrobu luxusního nábytku, podlah, nebo obložení. Dřevo mahagonu je voděodolné, proto bylo v minulosti používáno na stavbu lodí. Díky jeho tvrdosti a akustickým vlastnostem se používá také na výrobu korpusů elektrických kytar (zejména typu Les Paul). Také ovangkol je velice zvučný a používá se jako alternativa k palisandru a jiným drahým dřevinám.

Mezinárodní organizace BGCI, která sdružuje botanické zahrady po celém světě uvádí, že v dnešní době máme něco přes 60 000 druhů stromů. Dřevo jednoho druhu rostoucího na jiném místě v jiných podmínkách může v řezu vypadat zcela odlišně. Ba dokonce i dřevo z jednoho určitého stromu vypadá v každé své části jinak a vykazuje odlišné vlastnosti (kmen/větev, kořen/koruna, nádory). Je tedy velice obtížné přiřazovat názvy jednotlivým dřevům z celého světa. Proto s nimi pracujeme většinu času jako z mixem tvrdých exotických dřevin.

Mix tvrdých exotických dřevin doporučujeme na knihovny, stoly pro kuchyň i zahradu, různé druhy obložení a v neposlední řadě z něj také vyrábíme tácy a prkénka. Získáte tak zcela jedinečný kousek nábytku či celkový výraz interiéru.

Ukázky námi realizovaného interiéru z mixu exotických dřevin: kuchyň, obývací pokoj.

Udržitelné a ekologické interiéry na míru MATERIAL mix
Udržitelné a ekologické interiéry na míru BAnner 1 1 of 1