Jak ošetřovat dřevo?
Dřevo je přírodní materiál a není lhostejné jakou povrchovou úpravu zvolíme. Vybraná technika a materiál, kterým se rozhodneme zakončit naši práci, ovlivňuje samotný vzhled dřeva, jeho odolnost proti vodě, skvrnám, jeho vůni, dotek, trvanlivost a také naše zdraví. Jinými slovy je velice důležité se zajímat, jak bylo dřevo povrchově zpracováno. Samotných technik a surovin, které se v historii používaly, používají a budou používat, je nespočet.
Co používáme v paletkách?
Naše produkty ošetřujeme přírodními vosky a oleji ve snaze zachovat krásnou kresbu a vůni dřeva. Do náročnějších podmínek v kuchyni a exteriéru používáme speciální směsi olejů, které dřevo ochrání před nepříznivými vlivy. Jsou dřeviny na které není nezbytné aplikovat povrchovou úpravu např. japonský cedr nebo některé typy extrémně tvrdých exotických dřevin. Pokud váš interiér realizujeme z nich, náš truhlář vám o všem popovídá.
Povrchy vašeho domova se dají přirovnat k další ochranné slupce, ve které trávíme velkou část našich životů. Stejně jako kůže či oblečení i tato vrstva potřebuje „dýchat“ a neměla by obsahovat škodlivé látky. Proto jsme vybrali pro povrchovou úpravu oleje Biofa. Jsou 100 % přírodní a tedy naprosto biologicky a hygienicky nezávadné. Zároveň nám je blízká jejich filozofie odpovědné a svobodné firmy s tradicí a výrobou v Německu.
Oleje z přírodních surovin dovolí dřevu „dýchat“ – jsou difúzní (mají otevřené póry), díky čemuž se přirozeně redukuje kondenzace vodních par, která má často na svědomí vznik plísní v interiéru. Přírodní oleje Biofa nejsou „jen“ zdravou alternativou konvenčních produktů, mají i vhodné technické vlastnosti, zvyšují odolnost dřeva a hlavně pomáhají vytvořit příjemné klima u vás doma. Na rozdíl od lesklé lakované plochy jsou na olejovaném povrchu daleko méně vidět prach i drobná poškození, které pak lze i snadno opravit. Existuje mnoho důvodů, proč se olejované povrchy velmi často volí i do komerčních, vysoce zátěžových prostor. Mezi hlavní argumenty patří:
- nejsou vyrobeny z ropných derivátů (konvenční barvy používají jako plniva PVC, syntetické oleje nebo syntetické pryskyřice)
- jsou vyrobeny z obnovitelných surovin (rostlinných produktů – oleje, pryskyřice, vosky) nebo minerálních surovin z přírodních nalezišť (křída, křemenný písek, slída, křemen, mramorový prášek)
- jsou zdravotně nezávadné (neobsahují aromatické uhlovodíky, dioxiny, formaldehyd, trichloretylen a další zdraví škodlivé látky)
Další skvělou výhodou olejových nátěrů je, že krásně vyzdvihnou tóny každého dřeva. Přírodní krása tkví také v tom, že každé dřevo reaguje úplně jinak a některé kousky mohou dokonce měnit svou barvu. Na obrázku vpravo vidíte modřín japonský ve třech povrchových úpravách. RAW prkno z rozebrané palety srovnané pomocí „hoblovky a protahovačky“, tedy truhlářských strojů, které pomocí ostrých nožů srovnají povrch dřeva. Nože poměrně hodně zatáhnou póry dřeva a tím vytvoří odolný povrch, který ovšem není dokonale rovný. VÝBRUS je fáze která následuje po opracovaní nožem. Pomocí výbrusu dostaneme dokonale hladké a rovné prkno, které je ovšem náchylnější na umaštění a ušpinění. Poslední variantou je tedy OLEJ. Modřín získá okrový nádech a zvýrazní se letokruhy a suky. Naproti tomu teak po olejovém nátěru získá zcela jiný charakter.
Jak ošetřovat dřevo? Nejdřív očistěte dřevo hadříkem na prach (nejvhodnější jsou ty z přírodních materiálů, umělá vlákna mohou poškrábat povrch nebo nerovnoměrně rozetřít ošetřující přípravky), následně aplikujte čistící nebo ošetřující prostředek určený na dřevo. Ten kápnete na hadřík, nikdy ne přímo na dřevo, a postupujte dle doporučení výrobce.
Na co si dát pozor? Dřevo je materiál pórovitý, a proto citlivý na náhlé změny teploty a vlhkosti svého okolí. Dřevěný nábytek chráníme před nadměrným a dlouhodobým působením slunečního světla. Je třeba jej umístit na rovný podklad dále od vytápěcích a zvlhčovacích zařízení (min. 50 cm). Je přirozené, že dřevo používané v nepříznivých podmínkách se může deformovat a praskat. Je to znamení, že klima v naší domácnosti není vhodné pro dřevo ani pro nás.
Dřevěný nábytek z palet ošetřovaný odpovídajícím způsobem, bude po dlouhá léta těšit svého majitele nebo i další generace. Protože povrch dřevěného nábytku upravujeme tradičním, přirozeným způsobem, a to olejováním nebo voskováním, je třeba se vyvarovat bezprostředního kontaktu s horkým nádobím a kosmetickými výrobky. U psacích desek si dávejte pozor na psaní na první papír položený přímo na desce, otisk písma se může označit do desky.
Jak pečovat o dřevo dlouhodobě
Z dlouhodobého hlediska je dobré se o dřevo starat. Prohlédněte si produkty péče o dřevo značky Biofa na našem e-shopu, kde si můžete pořídit čistící, či vyživovací sprej, nebo rovnou renovační sadu. S údržbou a renovací povrchu se také můžete obrátit na nás.